Structură

Competiții

Facultatea de Istorie a Universității Al I Cuza Iași împreună cu Liga Studenților Iași au organizat sâmbătă, 20 aprilie 2024, ediția a XIII-a a Concursului Național " Nicolae Iorga "- Istoria în licee. Dedicat problematicii secolului XX, această manifestare școlară de anvergură a reunit 14 echipaje finaliste din cele 60 de licee care s-au înscris la concurs.

Organizat în condiții foarte bune, concursul a demonstrat buna pregătire a elevelor Centrului Județean de Excelență Vaslui, Blanca Postoi și Daria Braniște din clasa a X-a, coordonate de profesorii Gabriela Lisievici și Ovidiu Lisievici.

Această participare evidențiază importanța istoriei la Centrul Județean de Excelență Vaslui și, în același timp, confirmă pasiunea elevilor și profesionalismul profesorilor implicați în această minunată poveste numită Istorie.

Îi felicităm cu căldură pe elevii și profesorii Centrului Județean de Excelență Vaslui pentru performanțele remarcabile la Concursul de Istorie al Universității ieșene, care demonstrează că pasiunea și dedicarea pentru studiul trecutului pot aduce rezultate impresionante! Apreciem, de asemenea, inițiativa și sprijinul continuu al Facultății de Istorie a Universității „Al. I. Cuza” din Iași, care facilitează întâlnirea tinerelor talente cu mari evenimente istorice, cultivând astfel viitorii custozi ai patrimoniului nostru cultural și istoric.

Galerie foto